Bericht voor thuisblijvers, 20 mei

,

In de week van Hemelvaart is gekozen voor het thema ‘Hemel en aarde’

Woensdag – Monique Maan

Het thema van deze week is (uiteraard) gekozen vanwege Hemelvaart. Toch is mijn eerste associatie een ander Bijbelverhaal over hemel en aarde, namelijk dat over de Jacobsladder (Genesis 28: 10-22).

Het verhaal vertelt dat Jacob is weggegaan bij zijn ouders en broer. Door al zijn leugens en bedrog is de situatie thuis onhoudbaar geworden. Op advies van moeder Rebekka gaat hij naar zijn oom Laban. Hopelijk zal hij daar een nieuw bestaan kunnen opbouwen.

Als Jacob onderweg ergens overnacht, krijgt hij een droom. Hij ziet een ladder die op de aarde staat en helemaal tot de hemel reikt. Het woord dat hierbij gebruikt wordt, maakt duidelijk dat die ladder níet van vanaf de aarde werd opgericht naar de hemel, maar precies andersom: de ladder wordt vanuit de hemel neergezet op aarde.

Een ladder van beneden naar boven bouwen, dat hadden ze ooit in Babel geprobeerd (Genesis 11: 1-9). Daar was het vooral een teken van hoogmoed: kijk ons eens kunnen bouwen en klimmen, bijna tot bij God! Nu is het precies andersom, de hemel zet een ladder op aarde neer en langs die ladder gaan Gods engelen omhoog en dalen ze weer af.

Ik las daarover ooit de uitleg: zij nemen de schuld en de schaamte van Jacob en zijn angst voor de toekomst mee naar boven en ze keren met Gods zegen naar Jacob terug. En met die zegen, die kracht van boven, mag Jacob zijn levensweg vervolgen.

Je zou bijna zeggen: deze ladder en die engelen, het is Pasen, Hemelvaart en Pinksteren ineen.